Dzieci Zamojszczyzny 1622-400 Zamość
Artur
15 listopada 2022
Porady

Zastosowanie płyt Jomb

Zastosowanie płyt Jomb

Jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia. Służy do utrwalania dróg dojazdowych, tworzenia dróg tymczasowych, a także do zabezpieczania skarp i brzegów. Coraz częściej wykorzystywana jest też przez inwestorów i osoby prywatne do tworzenia chodników i placów wokół domów… to tylko niektóre cechy płyty Jomb (Jumbo), która doceniana jest przez inwestorów za swoje szerokie zastosowanie, wytrzymałość i dużą funkcjonalność. Czym dokładnie są płyty Jomb i jakie jeszcze mają zalety? Gdzie się je najczęściej stosuje? Sprawdź koniecznie!

Czym są płyty Jomb?

Płyty Jomb występują również pod nazwą Yomb lub Jumbo. To produkt zbrojony, który zazwyczaj pełni funkcję tymczasowego dojazdu lub utwardzenia różnych powierzchni. Płyta Jomb jest wielootworowa i stosunkowo mała, bo osiąga wymiary 100 cm na 75 cm. Do jej produkcji używa się betonu i żelbetu, dzięki czemu cechuje się dużą trwałością.

Płyta Jomb – zastosowanie

Płyta Jomb swoje zastosowanie znalazła zarówno na niewielkich, jak i na bardzo dużych powierzchniach.

Płyty Jomb służą m.in. do:

  • zabezpieczania skarp, brzegów, rzek, rowów i nasypów przed osuwaniem się,
  • budowy placów, ścieżek, podjazdów do garaży, dróg, parkingów,
  • budowy tymczasowych dróg czy utwardzenia parkingów i innych nawierzchni w celu zapewniania drogi montażowej na placach budów, dojazdów do budowy, przejazdów dla pojazdów z ładunkami itp.,

Płyty Jomb, inaczej płyty Yomb można zastosować także podczas prac naprawczych nad uszkodzonymi odcinkami dróg, w celu zapewnienia ciągłości nawierzchni. Płyta Jomb mająca podwójne zbrojenie, używana jest w miejscach przejazdów pojazdów o maksymalnym obciążeniu koła tylnego sięgającego 50 kN.

przygotowanie do pracy

Taka płyta używana jest również w budownictwie indywidualnym. Coraz więcej osób prywatnych i inwestorów buduje z nich place wokół domu. To także szybki i ekologiczny sposób na to, by poprowadzić drogę dojazdową do posesji. Płyta ta służy też często inwestorom do budowy chodników.

Zalety stosowania płyt Jomb

Pomimo że płyta Jomb ma ażurową konstrukcję, jest odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Co więcej, produkty te są łatwe i szybkie w montażu, a dodatkowo mogą nam posłużyć przez wiele lat, nie tylko podczas prac przy infrastrukturze drogowej.

Płyta Jomb jest stosunkowo tania, a to pozwala nam obniżyć koszty związane z przygotowaniem i uruchomieniem dróg tymczasowych czy utwardzeniem dojazdów lub zabezpieczeniem skarp, rowów i rzek.

Zastosowanie żelbetowej wersji płyty Jomb (zbrojonej podwójnie lub pojedynczo) poprawia funkcjonalność powierzchni w miejscu zastosowania płyty i pozwala przenosić większe obciążenia. Mogą po nich poruszać się więc samochody ciężkie i osobowe. Płyty te cechuje duża wytrzymałość i niepodatność na nacisk, a to podstawa dla stabilnego i bezpiecznego przejazdu. Chętnie używa się ich więc w miejscach o natężonym ruchu lub do konstrukcji dróg, po których poruszają się maszyny budowlane. Poprawnie ułożone płyty Jomb tworzą trwałą i zwartą konstrukcję.

Otwory zawarte w płycie sprawiają, że może być ona używana na dużych powierzchniach bez potrzeby budowania studzienek odpływowych, ponieważ woda bez problemu spływa do gleby.

Tymczasowe nawierzchnie drogowe – jak przygotować podłoże pod płytę Jomb?

Wiemy już, że płyta Jomb jest stosowana jako budulec drogowy w miejscach, gdzie trzeba utwardzić oraz zabezpieczyć teren albo potrzebny jest szybki i prosty sposób na przywrócenie lub zachowanie ciągłości w ruchu.

Aby powierzchnia wykonana z płyt Jomb była trwała i odporna, a montaż przebiegał skutecznie, należy wcześniej dobrze przygotować podłoże. Najpierw usuńmy górną warstwę ziemi, w której znajdują się elementy materii organicznej (tzw. humus/próchnicę). Kolejnym krokiem będzie wyrównanie podłoża i usunięcie elementów zaburzających równość terenu, czyli np. sporych rozmiarów kamieni, korzeni drzew itp.

wyrównywanie gruntu

Teraz zostało nam tylko wykonać podbudowę (której właściwości powinny zależeć od parametrów gruntu oraz obciążenia, jakie będzie musiała znieść droga) i wyłożyć niezagęszczoną warstwę wyrównawczą.

Ostatnim etapem jest ułożenie płyt tak, by dobrze przylegały do powierzchni. Otwory w płytach można wypełnić materiałami, które przepuszczają wodę (piasek, żwir, humus).

Pamiętajmy, że prawidłowo przygotowane podłoże pozwoli na zachowanie wszystkich właściwości płyt Jomb. Nie będą one wówczas podatne na pękanie ani innego rodzaju ubytki, a droga będzie trwała, wytrzymała i stabilna! Jeśli szukasz innego rozwiązania to w naszej ofercie można znaleźć także ażurowe płyty betonowe Meba

5/5 - (1 vote)
Strona korzysta z plików Cookies. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zamknij