Dzieci Zamojszczyzny 1622-400 Zamość
Artur
21 marca 2023

Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/server840546/ftp/wp-content/themes/wodbet/single.php on line 31

Zastosowanie i typy geowłókniny

Zastosowanie i typy geowłókniny

Geowłóknina to tkanina wykonana z włókien poliestrowych. Znajduje zastosowanie w budownictwie, ogrodnictwie oraz wszędzie tam, gdzie kluczowe znaczenie ma przepuszczalność wody. Geowłóknina posiada doskonałe parametry wytrzymałościowe. Jest także wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Istnieje wiele typów geowłókniny. Warto je znać, aby dobrać materiał odpowiedni do swoich potrzeb. Czym dokładnie jest geowłóknina i jakie są jej rodzaje? Jakie jest zastosowanie geowłókniny? Zapraszamy do lektury!

Czym jest geowłóknina?

Geowłóknina to wyrób należący do grupy materiałów syntetycznych. Produkowana jest najczęściej z wysoko spolimeryzowanych włókien syntetycznych, łączonych w procesie igłowania lub poprzez zgrzewanie. Włókna charakteryzuje nieuporządkowane ułożenie, co niewątpliwie nadaje tkaninie doskonałe parametry techniczne. Geowłóknina jest stosunkowo lekka i cienka, a przy tym bardzo mocna.

Geowłókniny występują najczęściej w postaci płaskiej rolki zwiniętej w rulon. Przy wyborze konkretnego materiału należy zwrócić uwagę na parametry, tj. wodoprzepuszczalność (zarówno w poziomie, jak i pionie), wytrzymałość na rozciąganie, a także wytrzymałość na rozciąganie.

Podstawowe funkcje geowłókniny

  • filtracyjna,
  • separacyjno-filtracyjna,
  • drenażowa,
  • ochronna.

Typy geowłókniny

Producenci oferują różne typy geowłókniny. Ich dobór powinien być zgodny z oczekiwaniami i potrzebami klientów. Geowłóknina filtracyjna chroni system drenażowy przed zamuleniem, a także zapobiega erozji gruntu. Gwarantuje swobodny przepływ wody i gazu.

Innym rodzajem geowłókniny jest geowłóknina separacyjno-filtracyjna. Wykorzystuje się ją w miejscach narażonych na odkształcenia, które następują w wyniku osiadania podłoża. Skraca czas konsolidacji i stabilizacji gruntu. Geowłóknina separacyjna posiada świetne parametry wytrzymałościowe – jest wysoce odporna na rozciąganie i przebijanie.

Kolejnym typem geowłókniny jest geowłóknina dwuwarstwowa. Charakteryzuje się znakomitymi parametrami wytrzymałościowymi. Z tego względu główne zastosowanie znajduje w budownictwie wodnym. Geowłóknina dwuwarstwowa doskonale chroni podłoże przed erozją spowodowaną wymywaniem gruntu. W tym przypadku warstwa filtracyjna chroniona jest przez kolejną powłokę, która zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Na szczególną uwagę zasługuje także geowłóknina ochronna. Jej nadrzędnym zadaniem jest ochrona geomembrany, czyli folii wykorzystywanej do izolacji cieczy. Ochronna geowłóknina jest odporna na uszkodzenia i odkształcenia.

Zastosowanie geowłókniny

Geowłóknina w budownictwie

Geowłóknina doskonale sprawdzi się do podjazdów, ścieżek, chodników i tras wokół domu. Materiał ten chroni płyty chodnikowe przed poruszaniem, co niewątpliwie gwarantuje stabilność całej konstrukcji. Warto wiedzieć, iż geowłóknina zapobiega przedostawaniu się cząsteczek gruntu do podbudowy, a przy tym zapewnia swobodny przepływ wody oraz gazu. Geowłóknina sprawdzi się także podczas budowy tarasu, boisk sportowych, kortów tenisowych i wielu innych obiektów, gdzie kluczowe znaczenie ma solidne i stabilne podłoże.

Geowłóknina w ogrodnictwie

Geowłóknina główne zastosowanie znajduje w ogrodnictwie. Sprawdzi się przede wszystkim przy wznoszeniu oczek wodnych. Materiał doskonale spełnia swą funkcję mimo narażenia na niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Należy nadmienić, iż geowłóknina skutecznie uniemożliwia uszkodzenia mechaniczne spowodowane przerastającymi korzeniami, jak również kamieniami. Tkanina z włókien poliestrowych bardzo dobrze sprawdzi się przy budowie wałów oraz zbiorników wodnych.

Geowłóknina w instalacjach drenażowych

Materiał syntetyczny, jakim jest geowłóknina świetnie nadaje się do budowy systemów drenarskich. Skutecznie powstrzymuje błoto i muł, dzięki czemu nie przenikają one do głębszych warstw podłoża. Geowłóknina chroni system drenażowy przed zatkaniem i zamuleniem, jednocześnie powstrzymując erozję gruntu. Geowłóknina nadaje się do wykonania izolacji elewacji budynku, gdyż świetnie zabezpiecza folię kubełkową przed przebiciem.

Zielony taras – geowłóknina

Zielony taras na dachu cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów. Nie tylko pięknie się prezentuje, ale również chroni przed zanieczyszczeniami, hałasem oraz pomaga ograniczyć straty ciepła. Do wykonania zielonego tarasu warto wykorzystać geowłókninę. Materiał ten pomoże zabezpieczyć zarówno podłoże, jak i rośliny znajdujące się na zewnątrz. Ponadto geowłóknina umożliwia bezproblemowe odprowadzanie wody do instalacji drenażowej.

Zalety geowłókniny

Geowłóknina ma wiele zalet. Tak, jak zostało wspomniane, tkanina ta jest odporna na rozciąganie, rozrywanie oraz wysokie obciążenia. W zależności od wybranego typu geowłóknina charakteryzuje się mniejszą lub większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie warunków atmosferycznych. Niekwestionowaną zaletą geowłókniny jest wysoka przepuszczalność wody w poziomie i pionie.

Geowłóknina na ogół posiada wysoką odporność chemiczną i biologiczną. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju kwasach, zasadach, rozpuszczalnikach, paliwie, pleśni oraz grzybach. Materiał jest elastyczny, co sprawia, że świetnie dopasowuje się do kształtu podłoża. Dzięki geowłókninie możemy ustabilizować i wzmocnić słaby grunt, a także zabezpieczyć skarpy przed osuwaniem się. Ta syntetyczna tkanina jest w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego.

Ile kosztuje geowłóknina?

Geowłóknina to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach. Jest stosunkowo tani, co niewątpliwie stanowi ogromną zaletę. Za metr kwadratowy geowłókniny zapłacimy ok. 4,75 zł, choć wszystko tak naprawdę zależy od gramatury i producenta. W sklepach dostępne są również geowłókniny w formie rulonu o różnym typie i rozmiarach. Ich koszt waha się od 40 do nawet 1000 zł. Bez cienia wątpliwości warto postawić na wysokiej jakości geowłókninę, która zapewni trwałość na długie lata.

Podsumowanie

Geowłóknina jest powszechnie stosowanym materiałem budowlanym. Wykorzystuje się ją przy budowie podjazdów, ścieżek, oczek wodnych, systemów drenażowych, wałów oraz wielu innych obiektów. Producenci oferują różne typy geowłóknin. Do najpopularniejszych należą: geowłóknina filtracyjna, separacyjno-filtracyjna, dwuwarstwowa i ochronna. Ten materiał syntetyczny ma wiele zalet. Przede wszystkim jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia. Posiada także wysoką przepuszczalność wody w każdym kierunku. Dodatkowym atutem jest niska cena geowłókniny.

5/5 - (1 vote)
Strona korzysta z plików Cookies. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zamknij