Dzieci Zamojszczyzny 1622-400 Zamość
Artur
23 października 2023
Porady

Jak dobrać zbiornik na wodę deszczową?

Jak dobrać zbiornik na wodę deszczową?

Deszczówka to świetne źródło wody do podlewania ogrodu. Wykorzystywana jest również do domowych urządzeń sanitarnych czy do przeprowadzania prac porządkowych. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny pojemnik na deszczówkę, warto ustalić, jak dużo wód opadowych będziemy w stanie zużyć oraz jaki rodzaj zbiornika będzie odpowiedni dla naszego gospodarstwa domowego.

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę? Jak odpowiednio wybrać zbiornik na deszczówkę? Sprawdź!

Jak można wykorzystać wodę deszczową?

Zbieranie deszczówki przynosi ogromne korzyści. Co prawda nie nadaje się ona do picia, ale można z powodzeniem wykorzystywać ją do celów przemysłowych oraz gospodarczych. Dzięki niej podlewanie ogrodu będzie znacznie bardziej ekonomiczne i zaoszczędzimy mnóstwo wody pitnej. Woda deszczowa wykorzystywana jest także do spłukiwania toalet, do robienia prania, zmywania podłóg, czyszczenia elewacji czy mycia samochodów. Aby mogła być wykorzystywana w szerszym zakresie, należy zadbać o odpowiednią instalację oraz filtry.

Zbiorniki na deszczówkę montuje się również w celu wstępnej retencji obfitych opadów deszczu. Dzięki temu możemy zabezpieczyć budynki przed ewentualnym zalaniem. Co więcej, gromadzenie i wykorzystywanie deszczówki związane jest nie tylko z korzyściami środowiskowymi. Umiejętne gospodarowanie deszczówką może w bardzo odczuwalny sposób zmniejszyć koszty związane z pobieraniem wody z wodociągów.

Wobec zbiorników na wodę opadową możemy mieć różne oczekiwania. Z uwagi na to, na rynku dostępne są produkty, które charakteryzują się nieco innymi właściwościami.

Naziemne zbiorniki na deszczówkę – co warto o nich wiedzieć?

Zbiornik naziemny na deszczówkę wystarczy ustawić pod rurą spustową w ogrodzie. Najczęściej do produkcji zbiorników naziemnych stosuje się tworzywa sztuczne. Wybierajmy produkty wykonane z trwałego materiału, odpornego na zmieniające się warunki atmosferyczne i nieodbarwiającego się pod wpływem promieniowania UV. Wybór tworzywa nieprzepuszczającego promieni słonecznych do wnętrza chroni zgromadzoną wodę przed powstawaniem glonów. Modele naziemne to najtańsze zbiorniki.

Naziemny zbiornik na deszczówkę zwykle ma pojemność od 100 litrów do 350 litrów i może przybierać różne kształty. Obecnie to nie tylko standardowe beczki czy mauzery, ale również zbiorniki o różnych kształtach i kolorach. Dekoracyjny wygląd zbiornika nie szpeci działki i bywa ciekawym dodatkiem.

Zbieracz wody zainstalowany na rynnie pozwoli nam na optymalny odzysk deszczówki, a instalacja kraniku czy przyłącza do węża ogrodowego umożliwi korzystanie z wody w dowolnej chwili i w bardzo komfortowy sposób.

Zbiornik na deszczówkę naziemny sprawdzi się przy mniejszych połaciach dachowych. Fakt, że nie umieszcza się go w ziemi, sprawia, że dostęp do wnętrza zbiornika jest ułatwiony.

zbiornik naziemny na deszczówkę

Zbiorniki podziemne do magazynowania wody deszczowej

W przypadku zbiorników podziemnych system instalacji może być bardziej skomplikowany. Takie produkty umieszcza się w ziemi. Mają one większe pojemności niż zbiorniki naziemne, a dodatkowo nie zabierają miejsca w ogrodzie. Podziemny zbiornik z powodzeniem można ulokować w niemal dowolnym miejscu na terenie działki. Wykorzystuje się go nie tylko do zbierania wody, ale często również do nawadniania gruntu. To doskonałe rozwiązanie do każdego gospodarstwa domowego.

Pod ziemią w ogrodzie można ulokować zarówno jeden większy zbiornik na wodę, jak i kilka mniejszych. Ponadto do zbiorników podziemnych można doprowadzać wodę ze wszystkich rur spustowych. Taka instalacja wymaga jednak większych nakładów finansowych, ale daje nam też więcej możliwości i w perspektywie czasu pozytywnie wpływa na domowy budżet. Podziemne zbiorniki produkuje się z odpornych i wytrzymałych na nacisk materiałów. W sprzedaży znajdziemy produkty o pojemności od tysiąca litrów do nawet kilku lub kilkudziesięciu tysięcy litrów, dzięki czemu można zgromadzić naprawdę sporą ilość wody.

Zbiorniki zakopane w ziemi powinny być dodatkowo wyposażone w przelew awaryjny, dzięki któremu nadmiar wody będzie odprowadzany do kanalizacji deszczowej lub do systemu rozsączającego.

W ofercie Wodbet dostępne są zbiorniki o różnej pojemności, przeznaczone do instalacji podziemnej. Produkty te wykonane są z tworzywa sztucznego (polietylenu). Dzięki monolitycznej konstrukcji są bardzo szczelne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, nacisk i tarcie oraz na działanie środków chemicznych.

Więcej informacji znajdziesz na: https://wodbet.pl/kategoria-produktu/studnie-kanalizacyjne/zbiorniki-na-wode-deszczowa/.

Jak prawidłowo dobrać zbiornik na deszczówkę?

Zanim wybierzemy zbiornik do gromadzenia wody deszczowej, musimy zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

  • Jakiej wielkości produkt będzie dla nas najbardziej odpowiedni?
  • Jak duża jest nasza działka?
  • Jak duża jest powierzchnia dachu?
  • Ile wody deszczowej będziemy w stanie wykorzystać?

Odpowiedzi na te pytania pomogą nam prawidłowo dopasować wielkość zbiornika, jego pojemność i rodzaj do naszych indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy, że dobór odpowiedniego produktu do zbierania deszczówki powinien być podyktowany również wielkością opadów na danym terenie czy powierzchnią i współczynnikiem odpływu. Wybierając zbiornik podziemny, warto też uwzględnić typ gleby, parametry geologiczne gruntu czy poziom wód gruntowych.

Zakup zbiornika na deszczówkę do gospodarstwa domowego bywa poważnym wydatkiem. Wielkość i pojemność zbiornika często wpływa na jego cenę, dlatego taką inwestycję trzeba dokładnie przemyśleć. W mniejszym gospodarstwie domowym sprawdzają się mniejsze zbiorniki, jednak w przypadku, gdy wodę opadową chcemy wykorzystywać w szerszym zakresie, lepszym wyborem mogą być większe zbiorniki na deszczówkę (podziemne). Wybierając modele podziemne, mamy możliwość dokupić do nich w przyszłości kolejne zbiorniki i połączyć je odpowiednim systemem.

Umiejscawiając zbiornik na deszczówkę na działce, należy szczególną uwagę zwrócić na możliwości, jakie daje nam konkretny teren. Przed zainstalowaniem zbiornika trzeba też sprawdzić ułożenie rurociągów w gruncie. Natomiast jeżeli pojemnik miałby się znaleźć np. nad wjazdem do garażu, należy wykonać odpowiednie wzmocnienia i sprawdzić, czy producent zbiornika na deszczówkę przewiduje taką możliwość.

W razie problemów z prawidłowym dopasowaniem rodzaju zbiornika do potrzeb danego gospodarstwa warto zasięgnąć porady specjalisty. Kupując taki pojemnik, mamy możliwość starać się o dofinansowanie instalacji do zbierania i magazynowania deszczówki z programów rządowych oraz lokalnych.

instalacja zbiornika podziemnego

Zbiorniki na deszczówkę – podsumowanie

Woda deszczowa świetnie sprawdza się do podlewania roślin oraz wykonywania wielu różnych prac wokół domu. Wybór naziemnego zbiornika wiąże się z łatwiejszą instalacją niż wybór zbiorników, które umiejscawia się pod powierzchnią ziemi. Niemniej zakup podziemnego zbiornika na deszczówkę pozwala podłączyć go do domowej sieci wodociągowej i wykorzystać wodę deszczową do prania, spłukiwania toalety czy sprzątania. Wybierając podziemne instalacje, można zdecydować się na jeden duży zbiornik lub wybrać kilka mniejszych, które będą z sobą połączone. Podziemne zbiorniki na wodę bywają znacznie bardziej rozbudowane i mogą spełniać wiele funkcji, w tym też nawadniać grunt.

Wybór odpowiedniego produktu powinien zależeć m.in. od powierzchni dachu, wielkości działki, naszego zapotrzebowania na wodę deszczową, ale także wielkością opadów na danym terenie czy współczynnika odpływu. Jeżeli nadal nie wiemy, jak prawidłowo dobrać zbiornik, warto poprosić o pomoc specjalistę.

Oceń
Strona korzysta z plików Cookies. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zamknij