Dzieci Zamojszczyzny 1622-400 Zamość
Artur
30 sierpnia 2022

Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/server840546/ftp/wp-content/themes/wodbet/single.php on line 31

Odwodnienie ogrodu – od czego zacząć?

Odwodnienie ogrodu – od czego zacząć?

Urządzanie własnego ogrodu to olbrzymia przyjemność, ale też cały ogrom pracy. Oprócz posadzenia pięknych roślin i zasiania trawy, musimy pomyśleć o odwodnieniu ziemi. Dzięki temu unikniemy zastoisk wodnych. Błoto i liczne kałuże po burzy lub podczas odwilży utrudniają korzystanie z ogrodu oraz mają negatywny wpływ na roślinność – mogą skutkować pojawieniem się chorób grzybiczych, a w konsekwencji gniciem systemu korzeniowego. Wykonanie odwodnienia na działce ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z gruntem trudno przepuszczalnym. Od czego zacząć odwodnienie ogrodu? Podpowiadamy!

 

Na czym polega odwodnienie ogrodu i kiedy jest potrzebne?

Kałuże na naszej posesji są częstym widokiem po większych opadach lub roztopach. Nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale również utrudniają rekreację na świeżym powietrzu. Poza tym, zastoiska wody deszczowej wywierają negatywny wpływ na rośliny zdobiące przydomową przestrzeń. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wykonanie odwodnienia ogrodu. Polega ono na wykonaniu specjalnych dołków odprowadzających nadmiar wody oraz zasypaniu terenu gruboziarnistym piaskiem bądź żwirem. Zapewnia to swobodny odpływ wody opadowej, dzięki czemu problem zastoisk zostaje wyeliminowany.

Odwodnienie jest konieczne, jeśli jesteśmy posiadaczami zbitej i ciężkiej ziemi w ogrodzie. Głębokie kałuże można zaobserwować szczególnie w obniżeniach terenu. Słabo przepuszczalny grunt nie wchłania wody, przez co tworzą się niebezpieczne dla roślin zastoiny. Melioracja ogrodu jest również potrzebna, kiedy mamy do czynienia z bardzo twardą nawierzchnią, jak np. beton, czy kostka brukowa oraz gdy dochodzi do znaczącego podniesienia poziomu wód gruntowych. Dzięki odwodnieniu mamy możliwość ograniczenia dopływu wody w miejsca, gdzie jest ona niepożądana. O drenażu warto pomyśleć na etapie budowy domu, a właściwie jeszcze przed rozpoczęciem kopania fundamentów. Oczywiście, taką inwestycję można przeprowadzić w istniejącym już ogrodzie, jednak trzeba liczyć się z tym, że wiąże się ona ze sporą ingerencją w zagospodarowany teren.

 

Metody drenażu

Drenaż powierzchniowy

Drenaż powierzchniowy to doskonały sposób na wzmocnienie gruntu osłabionego przez zastoiska wodne. Polega on na usunięciu górnej warstwy ziemi do głębokości ok. 20-40 cm. Na dnie wykopu umieszcza się geowłókninę, której nadrzędnym celem jest powolne rozsączanie nadmiaru wody. Dzięki temu działa ochronnie na cały system drenażowy. Materiał, jakim jest geowłóknina, zapobiega również mieszaniu się dwóch rodzajów gruntów. Bez cienia wątpliwości wpływa to na trwałość i solidność całej konstrukcji. Powstały wykop należy wypełnić kruszywem (najlepiej żwirem). Podczas intensywnych opadów czy roztopów woda zatrzymuje się w warstwie drenażowej, skąd powoli wsiąka w ziemię.

Jeżeli wysypany żwir będzie sięgał do powierzchni gruntu, pas znajdujący się w pobliżu drenażu można wykorzystać jako parking dla samochodów. Ciekawym rozwiązaniem jest nakrycie kruszywa kolejną warstwą geowłókniny i wysypanie na nią ziemi uprawnej. Pozwala to sadzić różne, piękne rośliny, bez obaw o ich przelanie.

instalacja do drenażu

Drenaż podziemny

Wykonanie drenażu podziemnego wymaga stosunkowo sporych nakładów pracy, jednak efekt końcowy jest niezwykle zadowalający. Z powodzeniem można go zastosować pod rabatami, trawnikami, jak również w pobliżu nawierzchni utwardzonych. Drenaż podziemny składa się z zestawu sączków umieszczonych w rowach wypełnionych żwirem i piaskiem. Sączki zbierają nadmiar wody deszczowej i doprowadzają ją do tzw. zbieraczy, skąd trafiają bezpośrednio do odbiornika. Wielkość instalacji drenażowej może być dowolna. W każdym przypadku trzeba pamiętać o doborze odpowiedniej ilości studzienek rewizyjnych. Woda deszczowa odprowadzana jest zazwyczaj do rowu melioracyjnego, kanalizacji deszczowej, układów chłonnych bądź do rzek i jezior (po uzyskaniu stosownego pozwolenia).

Elementami umożliwiającymi wykonanie solidnego drenażu podziemnego są oczywiście wysokiej jakości rury drenarskie. Produkowane są z polietylenu, polipropylenu oraz polichlorku winylu o zwiększonej twardości. Wyróżniają się niesamowitą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Wykorzystywane są nie tylko do odwodnienia ogrodów, ale również pól, łąk i obiektów sportowych. Renomowane rury drenarskie posiadają niezbędne atesty, dzięki czemu mogą być stosowane zarówno w inwestycjach prywatnych, jak i publicznych.

 

Drenaż pionowy

Doskonałym sposobem na pozbycie się wody z gruntu jest drenaż pionowy. Metoda ta jest szczególnie wykorzystywana w nowoczesnym budownictwie inżynieryjnym. Polega na umieszczeniu prefabrykowanych drenów w trudno przepuszczalnych glebach. Drenaż pionowy pozwala na szybkie i sprawne odprowadzenie wody. Jego następstwem jest konsolidacja, czyli wzmocnienie gruntu. Na skonsolidowanym podłożu z powodzeniem można stawiać ciężkie obiekty budowlane lub budować nasypy. Warto nadmienić, iż drenaż pionowy nie ma szkodliwego wpływu na środowisko naturalne – jest to w pełni ekologiczna technologia, dzięki której możemy ulepszyć nawet bardzo słaby grunt.

Drenaż pionowy zwykle wymaga użycia specjalistycznych maszyn. Rury drenarskie umieszcza się w podłożu za pomocą specjalnej maszyny zamontowanej na ramieniu koparki. Zbudowana jest z silników elektrycznych, przekładni, trzpienia, masztu i wibromłota, który umożliwia dotarcie do głębszych warstw gruntu.

 

Odwodnienie działki – o czym trzeba pamiętać?

Odwodnienie ogrodu to niewątpliwie jedna z ważniejszych inwestycji, jaką należy prędzej czy później przeprowadzić. Planując taką inwestycję należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Najpierw dowiedzmy się, jaki rodzaj gleby występuje na naszej działce. Wyróżniamy grunty nieprzepuszczalne, w których drenaż staje się koniecznością, ale co z podłożem niejednorodnym? Jak się okazuje, również i w tym przypadku trzeba pomyśleć o wykonaniu odwodnienia. Wielu inwestorów uważa, że jeśli na działce nie występuje wysoki poziom wód gruntowych, to można zapomnieć o melioracji działki. Nic bardziej mylnego. To, że go nie ma nie świadczy o tym, że na fundamencie budynku nie pojawi się wilgoć. Poza tym, poziom wód nie utrzymuje się cały czas na takim samym poziomie. Już za kilka lat może być naprawdę bardzo wysoki.

Wszelkie pytania i wątpliwości warto kierować do wyspecjalizowanego geotechnika. Ekspert zbada grunt ze szczególną dokładnością, dzięki czemu będziemy mogli opracować najskuteczniejszy projekt drenażu.

 

Ile kosztuje odwodnienie ogrodu?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje odwodnienie działki? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem wszystko zależy od zastosowanej metody, wielkości instalacji oraz zatrudnionej ekipy. Cena też może nieco się różnić w zależności od regionu Polski. Najczęściej jednak koszt drenażu ogrodowego wynosi od 100 do 150 zł za metr kwadratowy.

 

Podsumowanie

Zawilgocenie ścian fundamentowych, podtopienia roślin, uszkodzenia nawierzchni – to najczęstsze z problemów, z którymi muszą zmierzyć się właściciele działek bez należytego odwodnienia. Zastoiny wodne potrafią wyrządzić wiele szkód w ogrodzie. To między innymi z tego powodu warto zainwestować w system drenażowy. Odwodnienie ogrodu można przeprowadzić na wiele sposobów. Najczęściej jednak inwestorzy decydują się na drenaż powierzchniowy lub podziemny. Drenaż pionowy polecany jest do większych inwestycji, jak np. budowa nasypów. O odwodnieniu działki warto pomyśleć na etapie wybierania fundamentów, gdyż w późniejszym etapie wiąże się to ze sporą ingerencją w zagospodarowany teren.

 

5/5 - (2 votes)
Strona korzysta z plików Cookies. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zamknij