Dzieci Zamojszczyzny 1622-400 Zamość
Artur
7 listopada 2022
Porady

Jak dobrać odwodnienie liniowe?

Jak dobrać odwodnienie liniowe?

Problem nadmiaru wody opadowej dotyczy wielu działek, zwłaszcza tych o dużej powierzchni pokrytej kostką brukową lub innym nieprzepuszczalnym materiałem utwardzającym teren. Skutecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie odwodnienia liniowego. Aby jednak działało ono prawidłowo, należy dobrze się przygotować do jego montażu. W niniejszym tekście znajdziesz najważniejsze informacje na temat odwodnień liniowych oraz ich prawidłowego montażu.

Czym są odwodnienia liniowe i do czego służą?

Odwodnienie liniowe to nic innego jak system korytek osłoniętych kratkami, którego podstawowym zadaniem jest odprowadzanie wody deszczowej zbierającej się w gruncie lub na utwardzonej powierzchni np. przydomowej działki. Jego montaż pozwala na zabezpieczenie budynków mieszkalnych/garaży przed przedostawaniem się doń wilgoci oraz otaczającego terenu przed nadmiarem wody. Odpowiednio zaprojektowany odpływ liniowy ochroni budynki przed zalaniem w trakcie intensywnych opadów atmosferycznych. W odpływach powinny się także znaleźć specjalne kratki umożliwiające zatrzymanie zanieczyszczeń – trzeba więc pamiętać o ich regularnym czyszczeniu, zwłaszcza jesienią i w okresach z dużą intensywnością opadów atmosferycznych.

Można je zaobserwować również w przestrzeni publicznej – odpływy liniowe bardzo często są stosowane w chodnikach i różnego rodzaju placach.

Aby odprowadzenie wody deszczowej było możliwe, w instalacji musi być zachowany odpowiedni spadek – korytka z płaskim dnem należy kłaść pod kątem, natomiast przy profilowanych trzeba pamiętać o zachowaniu właściwego kierunku. Górna krawędź rusztu powinna znaleźć się 2-5 mm pod linią gruntu.

O odwodnieniu warto pomyśleć już na etapie budowy domu – pozwoli to od razu zabezpieczyć piwnicę, parter czy taras i uniknąć pojawiania się wody we wnętrzach budynków.

Co brać pod uwagę przy doborze materiałów na odwodnienia liniowe?

Podczas projektowania systemu odwodnienia liniowego i wyboru potrzebnych elementów należy zwrócić uwagę przynajmniej na 3 ważne aspekty:

Klasa wytrzymałości

Bez względu na to, czy korytko powstało z tworzywa sztucznego, polimerbetonu czy zwykłego betonu, musi być w stanie wytrzymać nacisk statyczny wywierany przez odbywający się nad nim ruch. Dobierając korytka, trzeba sprawdzać, jaka jest ich klasa wytrzymałości określana przez normę PN-EN1433 – dzieli ona te produkty na 6 klas pod względem odporności na nacisk. Klasę danego korytka można bardzo łatwo sprawdzić – producenci są zobowiązani do umieszczania na nich stosownych oznaczeń. Do zastosowań przydomowych w zupełności wystarczą korytka z pierwszych 4:

  • A15 – produkty tej klasy są przeznaczone do stosowania w miejscach, gdzie odbywa się ruch pieszy lub rowerowy. Nie należy ich instalować tam, gdzie będą poruszać się cięższe pojazdy (np. na powierzchni podjazdu, garażu, parkingu), ponieważ przejazd np. samochodu osobowego odkształci je lub całkowicie zniszczy. Większość elementów tej klasy wytwarzana jest z tworzyw sztucznych.
  • B125 – do tej klasy należą standardowe korytka do tzw. zabudowy indywidualnej. Mogą po nich jeździć pojedyncze samochody osobowe – sprawdzą się w parkach, ogrodach, czy garażach. Powstają zwykle z wytrzymałego tworzywa sztucznego lub polimerów betonu.
  • C250 – mogą być instalowane w miejscach z niewielkim natężeniem ruchu pojazdów osobowych. Nadają się idealnie na odwodnienia garażu, podjazdu lub parkingu. W zdecydowanej większości są to elementy betonowe i polimerobetonowe.
  • D400 – są to produkty stworzone z myślą o placach manewrowych i parkingach, na których ma miejsce ruch pojazdów ciężarowych oraz ciągach drogowych z dużym natężeniem ruchu. Są to niemal wyłącznie betonowe wyroby.

widok na odpływ odprowadzający wodę po ulewnym deszczu

Wysokość korytek

Parametr ten wpływa na dwie bardzo ważne kwestie:

  • przepustowość odwodnienia liniowego,
  • sposób montażu instalacji odwadniającej.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z prostą zależnością – na ogół im głębsze będą odpływy, tym większą będzie ich maksymalna przepustowość. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze możliwe jest wykorzystanie korytek o standardowej wysokości – przykładowo na już gotowych podjazdach czy parkingach mogłyby wystawać ponad powierzchnię. W takich przypadkach należy zastosować specjalne spłaszczone elementy lub, jeśli jest taka możliwość, wykopać/wykuć bruzdy montażowe w nawierzchni.

Materiał wykonania i estetyka rusztów

Korytka odwadniające są nakryte od góry zabezpieczającymi rusztami – najczęściej spotykanym rozwiązaniem są te z rusztem żeliwnym, choć produkuje się je także ze stali ocynkowanej. Stosuje się także ruszty z tworzyw sztucznych (np. polipropylenu) – sprawdzają się na terenach, z których odprowadzane są substancje chemiczne działające żrąco na metal. Bez względu na materiał wykonania muszą się one cechować dużą wytrzymałością – to właśnie bezpośrednio po nich będą przejeżdżać pojazdy.

Jako zewnętrzne elementy odwodnienia liniowego ruszty powinny się też dobrze prezentować – w miejscach, w których są najbardziej widoczne, warto postawić na bardziej ozdobne kratki. Oczywiście należy przy tym zachować umiar, aby nie ograniczyć efektywności, z jaką zbierają wodę deszczową.

Gdzie kierować odprowadzaną wodę?

Wody odprowadzanej przez odwodnienia liniowe nie można kierować w dowolne miejsce – przepisy prawne traktują ją dokładnie tak samo, jak ścieki. Nie ma więc mowy o „podlewaniu” działki sąsiada czy wylewaniu jej na jezdnię. Prawidłowo zaprojektowane odwodnienia liniowe muszą być połączone z odpowiednim odbiornikiem wody deszczowej.

Funkcję tę mogą pełnić:

  • Układ drenarski lub rozsączający
  • Kanalizacja ogólnospławna lub deszczowa
  • Tereny zielone położone poniżej poziomu odwodnienia liniowego

Przydomowe odwodnienie liniowe – podsumowanie

Odwodnienia liniowe stanowią skuteczne zabezpieczenie przeciw przedostawaniu się wody opadowej do wnętrz budynków oraz gromadzenia się jej na utwardzonych, nieprzepuszczalnych powierzchniach. Dobrze zaplanowane odwodnienie liniowe powinno mieć odpowiednie ujście – odprowadzanie wody w niewłaściwe miejsce jest niezgodne z przepisami i może grozić poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Oceń
Strona korzysta z plików Cookies. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zamknij